03 augusta, 2022

Výmena okien v letnej chatke

OknáLetné chatky sú u nás čoraz populárnejšie. V posledných rokoch, keď boli obmedzené cestovanie a slobodný pohyb osôb, sa tento trend ešte zintenzívnil. Niektorí sa rozhodujú pre novú chatku postavenú z prefabrikátov alebo pre mobilné domy, iní kupujú pozemky s už postavenými individuálnymi rekreačnými objektmi. Okná v takomto objekte nemusia mať rovnaké parametre, ako tie v celoročnom dome. Avšak ich funkcionalita spĺňajúca potreby investora je podstatná. Aby to bolo možné, často je potrebné v takej letnej chatke vymeniť okná. Ale kedy sa taká investícia oplatí? Kedy je na to najlepší čas?

Letná chatka – aké okná?

Väčšinou od okien a dverí v letnej chatke neočakávame to isté, ako od okien a dverí v celoročnom dome. Tepelnoizolačné parametre nemusia byť také vysoké, keďže sa objekt využíva v teplých mesiacoch. Napriek tomu očakávame od nich istý rozsah ochrany pred chladom, napr. počas skorej jari či neskorej jesene, na začiatku či na konci sezóny. Často zabúdame, že okná chránia nielen pred chladom, ale aj pred vysokými teplotami, rovnako zaručujú zvukovú izoláciu a chránia tiež majetok a osoby, ktoré sú v danom objekte. Predsa je normálne, že na dovolenku berieme so sebou aj drahé zariadenia, napr. elektroniku či športové náčinie, ktoré musia byť náležite zabezpečené. Na druhej strane ale chatka často ostáva niekoľko mesiacov opustená. Nakoniec, niektoré „letné" chatky majú dodatočné zateplenie a môžu sa používať celoročne. Preto sú vhodné na príležitostné bývanie aj mimo letnej sezóny. Ale také objekty musia mať adekvátne okná a dvere s náležitým zasklením a kovaniami.Výmena okien v letnej chatke

Kedy je bezpodmienečne potrebné vymeniť okná v letnej chatke? Najjednoduchšie je konštatovanie – vtedy, keď niektorá zo spomenutých funkcií už dostatočne nespĺňa svoj účel. Ak okná nie sú tesné a nezaručujú náležitú úroveň tepelnej a zvukovej izolácie, oplatí sa efektívnym riešením zmeniť aktuálny nedostatočný stav. Tiež by sme mali vymeniť také okná a dvere, ktoré už nezaručujú náležitú ochranu pred vlámaním do budovy. A nakoniec, výmena okien a dverí v letnej chatke je prakticky nevyhnutná, keď už nemôžeme kvôli poškodeniu systému kovaní otvoriť alebo vyklopiť nejaké krídlo. Najčastejšie nás také rozhodnutie čaká v momente kúpy existujúcej letnej chatky, v ktorej sú osadené staré okná, alebo celý objekt potrebuje rekonštrukciu, prípadne ak taká chatka už má svoje roky a chceme ju kompletne obnoviť vrátane okien a dverí. Dôležitým aspektom je vzhľad okien, pretože zásadne ovplyvňuje estetiku celej fasády. Pri drevených oknách môžeme zvážiť obnovenie povrchu rámov, avšak drevené okná a dvere starého typu sú často netesné, preto sa investori aj tak rozhodujú pre kompletnú výmenu.


Na kedy naplánovať výmenu okien v letnej chatke?

Výmenu okien tak v letnej, ako aj v celoročnej chatke je dobré naplánovať na obdobie, keď zvykne prevládať optimálne počasie. Ideálne je vyhnúť sa extrémom: ani príliš horúco, ani príliš chladno, čiže pri teplote približne +10 ˚C. Ak chcete chatku počas leta využívať a tešiť sa z nových okien, naplánujte montáž na začiatok sezóny, na jar, alebo na jej koniec, na jeseň.

Zdieľať

Pozrite si tiež

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Naše webové sídlo používa internetové značky, ako sú napr. koláčiky (súbory cookies), na zbieranie a spracúvanie osobných údajov s cieľom personalizovať obsah a reklamy, a umožňujú analyzovať intenzitu a spôsob používania webových stránok a aplikácií. Koláčiky (súbory cookies) sú informačné údaje, ktoré sa zapisujú a ukladajú v súboroch na koncovom zariadení (tzn. počítači, tablete, smartfóne ap. ), a ktoré webový prehliadač posiela na server pri každej návšteve webovej stránky z daného zariadenia.
Informácie o spracovaní osobných údajov